تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصل دندانپزشکی در آلمان و شرایط ورود و مهاجرت به آلمان برای دندانپزشکان به چه شکل هست؟

ارسال دیدگاه
بهترین پاسخ

شرایط پذیرش دندانپزشکی آلمان

برای پذیرش دانش آموزان باید دوازده سال تحصیلات دوره متوسطه را به پایان رسانده باشند و باید دوره آمادگی یک سال در STUDIEN KELLEG را تمام کرده باشند که از الزامات آن داشتن حداقل ZERTIFIKAT B1 است. پس از یک امتحان که به نام AUFNAHMEPRUFUNG شناخته می شود این دوره آمادگی یک سال شروع میشود و با آزمونی که به ADSESSMENT TEST معروف است به پایان میرسد.

از الزامات اساسی برای ورود به دوره های پایه

  • نمره های عالی در مدرک تحصیلی( حداقل % ۷۵)

 

  • نمره های عالی در ۱۰+۲ یا مشابه آن( حداقل %۷۰)مهارت زبان آلمانی که توسط ZERTIFIKAT DEUTSH یا GOETHR ZERTIFIKAT تایید شده است.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان

اگرچه تحصیل در آلمان بسیار شناخته شده می باشد و برای بسیاری از مقاصد تحصیلی و اروپایی از ارزش والایی برخوردار است شرق و یا غرب آلمان نیز از دیگر مقاصد بسیار مشهور برای سفر کردن و یا تحصیل نیز می باشند. این در حالیست که بسیاری از دانشجویان تصمیم به تحصیل در مناطق شلوغ؛ مناطق شهری نظیر: برلین؛ مونیخ؛ هامبورگ و یا شهرهای کوچکی نظیر: Ulmو Furth نیز دارند. مردمان شهرهای ذکر شده در فوق بسیار دوستانه می باشند که تاریخ و فرهنگی غنی را نیز به خود اختصاص داده اند.

افرادی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان را دارند می توانند در دوره های فشرده شرکت نمایند. خوشبختانه فرصت های بسیاری برای آرامش یافتن دانشجویان با استفاده از دیدن کردن از مناطق طبیعی و یا مقاصد بسیار معروف نیز وجود دارد. علاوه بر این دانشجویان قادر به شرکت در جشنواره های سالانه نیز می باشند. برخی از جشنواره ها و یا مقاصد به شرح ذکر شده در ذیل می باشند:

Rügen Cliffsاین مقصد در پارک ملی Jasmund واقع شده است؛ این صخره سفید در بالای دریای بالتیک قرار دارد که از بالا منظره بسیار زیبا؛ جنگل ها و یا جریان های آب بسیار زیبایی را در اختیار افراد قرار می دهد.

راین بسیار زیبا: عزیمت کردن به شهرهای Koblenz و Bingen و راین بسیار زیبا از جاذبه های این کشور به حساب می آیند. بخاطر داشته باشید که تمامی این تپه ها با تاکستان های انبوه پوشیده شده است. قلعه های متعدد و خرابه های تاریخی از دیگر جاذبه های این کشور می باشد.

Lindauشهر تاریخی landau در نزدیکی اتریش؛ آلمان و مرزهای سوئیس واقع شده است که ویژگی های قرون وسطی و ساختمان های از الوار ساخته شده را به خود اختصاص داده است. بیاد داشته باشید که این مکان به عنوان یکی از مکان های گردشگری معروف در نظر گرفته می شود.

Oktoberfestآیا شما قصد ماندن در آلمان بدون شرکت در Oktoberfest را دارید؟ بخاطر داشته باشید که Oktoberfest در اکتبر هر سال و در شهر مونیخ برگزار می شود؛ جشنی فرهنگی که به عنوان بزرگترین جشن در نظر گرفته می شود که هر ساله حدود ۶ میلیون نفر را به خود جذب کرده است. این درحالیست که تمامی بینندگان از دامنه گسترده ای از سنت ها نظیر: Hendl, Schweinebraten, Würstl, and Knödel نیز لذت خواهند برد. در این جشن اغلب افراد از نوشیدنی های آلمانی استفاده می نمایند.

علاوه بر فرصت بهره بردن از سیستم آموزشی آلمان ؛ لذت بردن از مناظر خیره کننده؛ شرکت در جشنواره های متعدد از دیگر مزیت های این کشور به حساب خواهد آمد. افرادی که به قصد تحصیل به کشور آلمان می آیند از میراث فرهنگی و تاریخی این کشور نیز بهره خواهند برد. بخاطر داشته باشید که کسب مهارت های زبان آلمانی در سراسر جهان در جهت برقراری روابط دوستانه از دیگر موارد بسیار مهم می باشد.

هزینه و شهریه دانشگاه های دندانپزشکی آلمان

کشور آلمان گزینه های گسترده ای از تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های درجه یک به دانش آموزان ارائه می کند که در میان آنان می توان به دانشگاه های برلین، مونیخ، گریفس والد و اسن اشاره کرد که از دانشگاه های قدیمی این کشور می باشند.

در مجموع ۳۵ دانشگاه در آلمان تحصیلات علوم پزشکی را ارائه می دهند و ۳۰ دانشگاه دوره های دندان پزشکی را ارائه می دهند.

تحصیل در رشته دندان پزشکی در آلمان حداقل ۱۰ ترم(۵ سال) زمان می برد به علاوه ی یک دوره ی ۶ ماهه؛ که ۵ ترم اول آن شامل آموزش علوم پایه می باشد و پس از قبولی افراد در آزمون علوم پایه، آموزش بالینی و عملی دانش آموزان آغاز می شود و در نهایت در صورت قبولی در آزمون نهایی گرفته شده از آن ها، مدرک دندان پزشکی عمومی به دانش آموزان اعطا می شود. هم چنین تحصیل تخصصی در این رشته به منظور گرفتن مدرک تخصصی در جراحی دهان، ارتودنسی و .. حدود ۳ تا ۴ سال زمان می برد.

هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی در آلمان به طور تقریبی ۵۰۰ یورو در هر ترم می باشد( ۵۷۲ دلار آمریکا) هم چنین هزینه های زندگی در آلمان برای دانش آموزان بین المللی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در هر ماه می باشد( ۶۸۶-۸۰۰ دلار آمریکا).

تحصیل دندانپزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

آلمان به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی، انتخاب گسترده ای از دانشگاه های درجه یک دنیا را ارائه می کند. در میان آنها، مدارس بزرگی مانند مونیخ یا برلین، و یا مدارس کوچکتر مانند گرفیس والد و اسن (Greifswald and Essen) هم وجود دارند. مدارس قدیمی با سنت های طولانی مانند هایدلبرگ و گوتینگن (Heidelberg and Göttingen ) و موسسات جدید تر مانند دوسلدورف و رگنسبورگ (Düsseldorf and Regensburg) وجود دارند.

آموزش دانشگاهی برای دندانپزشکان به صورت علمی و عملی است. این برنامه حداقل ۱۰ ترم طول می کشد و شامل یک مرحله پیش بالینی و بالینی است، که هر دو به مدت ۵ ترم است. پایان هر مرحله از برنامه تحصیلی همراه با برگزری آزمون است.

مرحله پیش بالینی، اول از همه بر دانش پایه نظری و علمی مورد نیاز برای تشخیص و شناسایی بیماری ها و برای درمان بالینی است. در کنار دروس اصلی علمی؛ زیست شناسی، فیزیک و شیمی، دانشجویان همچنین در زمینه رشته های آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی پیش بالینی، آموزش هایی دریافت می کنند.  تمام برنامه های آموزش دندان پزشکی به زبان آلمانی است.

شرایط کار پس از تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان

دانش آموزان بین المللی زیادی پس از فارغ التحصیل شدن در آلمان مانده و مشغول به کار در این کشور می شوند و برخی نیز برای ادامه ی تحصیلات خود در این کشور مایل به گرفتن اقامت طولانی مدت می باشند؛ واقعیت این است که کشور آلمان برنامه های کاری زیادی را در اختیار دانش آموزان بین المللی پس از فارغ التحصیل شدن آن ها قرار می دهد و دانش آموزان بین المللی پس از آشنایی با قوانین کاری و گرفتن ویزای مخصوص کار در این کشور، می توانند بعد از اتمام تحصیلات خود در آلمان مشغول به کار شوند.

یکی از جنبه های خاص آموزش و پرورش در آلمان این است که به محض تمام شدن دوره ی تحصیلی دانش آموز در این کشور(که شامل تمام دوره های تحصیلی در دانشگاه های برتر آلمان می شود)، مجوز اقامت دانش آموز در این کشور نیز به طور خود کار باطل می شود؛ حتی اگر مجوز اقامت فرد بیش تر از دوره تحصیلی وی باشد؛ بنا بر این متقاضیانی که قصد کار و اقامت بیش تر در این کشور را دارند، باید مجددا برای گرفتن مجوز اقامت خود به اداره مهاجرت در آلمان درخواست داده و ثبت نام کنند تا بتوانند پس از اتمام دوره ی تحصیلی خود در این کشور کار کنند.

مجوز اقامت در آلمان برای دانشجویان:

دانش آموزان بین المللی که در آلمان تحصیل می کنند و قصد کار در این کشور را دارند، برای این که بتوانند از فرصت های شغلی گوناگون که در اختیار آن ها قرار می گیرند استفاده کنند، باید قبل از اتمام دوره تحصیلی و باطل شدن مجوز اقامت خود، برای مجوز اقامت و کار در این کشور درخواست دهند؛ به این معنی که در سال آخر تحصیل خود در این کشور باید برای گرفتن اقامت خود اقدام کنند؛ هم چنین متقاضیان حق جست و جوی فرصت های شغل مناسب در این کشور را دارند.

اخذ مجوز اقامت در آلمان به منظور استخدام و کار در این کشور پس از تحصیل، شامل پروسه ۲ مرحله ای می باشد که مرحله اول آن شامل دریافت مجوز اقامت موقت در آلمان در مدت زمانی که فرد مشغول به کار در این کشور بعد از اتمام تحصیلات خود است می باشد و مرحله دوم آن شامل دریافت مجوز اقامت دائم توسط کشور آلمان یا دریافت کارت آبی که توسط اتحادیه اروپا برای امنیت شغلی فرد در آلمان صادر می شود، می باشد.

هم چنین مرحله اول کار پس از تحصیل در آلمان و دریافت مجوز اقامت موقت در این کشور، به دانش آموزان مقیم کشور های غیر اروپایی فرصت پیدا کردن شغل مناسب در این کشور را می دهد و مجوز اقامت آلمان به دانش آموزانی که در یکی از دانشگاه های آلمانی تحصیل کرده اند و به دنبال شغل هستند، فرصت ۱۸ ماهه می دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت کاری در آلمان پس از تحصیل:

  • گذر نامه معتبر
  • مدرک تحصیلی و گواهی رسمی دانشگاه مبنی بر این که فرد تحصیلات خود را در دانشگاه مورد نظر با موفقیت به پایان رسانده است
  • بیمه درمانی
  • تمکن مالی برای اقامت در آلمان
  • مهارت در زبان آلمانی: تمام افرادی که قصد کار در آلمان به عنوان پزشک یا دندان پزشک را دارند، باید مهارت های کلامی و نوشتاری کافی در زبان آلمانی داشته باشند و سطح زبان آن ها باید حداقل بی ۲ یا سی ۱ باشد و باید در آزمون مربوطه که از آن ها گرفته می شود نمره قبولی را کسب کنند.

حرفه های زیادی در آلمان وجود دارند که تقاضای شغلی در آن ها بسیار بالا می باشد که یکی از آن ها رشته های علوم پزشکی است و کمبود پزشک در این کشور و تقاضا برای جذب نیرو بسیار زیاد می باشد که فرصت خوبی برای دانش آموزان بین المللی بعد از تحصیل در این کشور می باشد.

سوالات متداول درباره تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان

 • جهت تحصیل دندانپزشکی، دانشگاه های آلمان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله، در آلمان تعداد بسیار زیادی از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان چقدر است؟

در آلمان سیستم آموزشی رایگان است و دانشجویان جهت تحصیل دندانپزشکی نیازی به پرداخت هزینه نخواهند داشت.

 • دانشجویان جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان به چه میزان هزینه جهت زندگی دانشجویی احتیاج دارند؟

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان به طور متوسط مابین ۸۰۰ تا ۱,۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

 • از دلایل استقبال تحصیل دندانپزشکی در آلمان چیست؟

ارائه به روز ترین برنامه های دندانپزشکی، پیشرو بودن آلمان در زمینه خدمات دندانپزشکی، امکان کار پس از تحصیل، امکان کار در سایر کشورهای اروپایی و غیره

 • آیا پذیرش تحصیل دندانپزشکی در آلمان آزمون ورودی دارد؟

بله، تحصیل دندانپزشکی در آلمان مستلزم قبولی در آزمون ورودی آن است.

 • آیا می توان بدون شرکت در آزمون ورودی در آلمان به تحصیل دندانپزشکی پرداخت؟

بله، اما تنها در صورتی ممکن است که متقاضیان در دوره یک ساله کالج شرکت نمایند.

 • مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در آلمان چقدر است؟

دوره تحصیلی دندانپزشکی در آلمان معمولا بین پنج تا شش سال زمان نیاز خواهد داشت؟

 • مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان چیست؟

مدرک زبان آلمانی، گواهی پذیرش از دانشگاه، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه، مدارک شناسایی به همراه ترجمه، مدارک تحصیلی به همراه ترجمه، عکس، گواهی تمکن مالی و غیره

 • مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل دندانپزشکی در آلمان چیست؟

مدرک زبان آلمانی C1. دقت داشته باشید ممکن است دانشگاه های مختلف مدارک مختلف را مورد تایید قرار دهند. بنابراین در هنگام پذیرش به مدرک مورد نیاز جهت دانشگاه مورد نظر دقت نمایید.

 • برترین دانشگاه های آلمان جهت تحصیل دندانپزشکی کدامند؟

دانشگاه هومبولت در برلین، دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه بن، دانشگاه کلن، دانشگاه آخن، دانشگاه مونستر، دانشگاه هامبورگ و غیره

 • ورود به رشته دندانپزشکی در آلمان از چه راه هایی امکان پذیر است؟

دو راه، یک راه مستقیم با شرکت در آزمون ورودی و دو از راه تحصیل در دوره یک ساله کالج

آشنا پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۴/۰۴.
ارسال دیدگاه

کشور آلمان به دانشجویان دندان پزشکی و پزشکی لیستی از دانشگاه های برتر پیشنهاد می کند . در میان انها مدارس بزرگ , مانند مونیخ یا برلین وجود دارد , وحتی دانشگاه های کوچک تر , مانند گریفسوالد (GREIFSWALD ) و اسن ( ESSEN ) نیز وجود دارد . دانشگاه های قدیمی با تاریخچه طولانی , مانند هیدبرگ ( HEIDBERG ) و گاتینگن ( GOTTINGEN ) نیز, و موسسات جدیدتر , مانند دوسلدولف ( DUSSELDORF) و رگنزبرگ ( REGENSBURG ) در این لیست جای گرفته اند . بدون شک تنوع فراوانی وجود دارد , که تمامی دانشگاه ها و مدارس ادامه تحصیل تا مقاطع عالی و بالا , را ارائه می دهند . تمامی ۳۵ دانشگاه موجود در آلمان , رشته پزشکی را ارائه می دهند ؛ از ان تعداد , ۳۰ دانشگاه دارای مدارس دندان پزشکی نیز می باشند .

 تحصیل در رشته پزشکی به زمانی بیش از ۶ سال نیاز دارد . برنامه های تحصیلی پایه و اساسی , با تاکید بر علوم طبیعی ( فیزیک , شیمی , زیست شناشی ) و مهارت های پزشکی ( آناتومی , زیست شیمی و فیزیولوژی ) پس از ۴ ترم به پایان میرسد .

این مرحله از این رشته با یک امتحان پزشکی به پایان می رسد . در صورتی که با موفقیت این قسمت را تمام کنید , دانشجویان به رشته اصلی و بنیادین می روند که خود ۶ ترم را شامل میشود , تحصیل در هسته ی اصلی رشته پزشکی که شامل کنفرانس ها , سمینار ها و کارهای آزمایشگاهی می شود . این مدت با یک دوره ۴۸ هفته ای تمرین عملی در کلینیک یا بیمارستان همراه خواهد بود , که به عنوان ” تمرین سالیانه ” شناخته میشود . این دوره بر جراحی , پزشکی داخلی و نیز موضوعی که خود دانشجو انتخاب می کند , تاکید دارد . این دوره همانند دوره قبل با آزمون دوم پزشکی به پایان میرسد که در صورتی که فرد در این آزمون قبول شود به یک متخصص تبدیل می شود ؛ مانند دریافت تخصص در رشته چشم پزشکی , جراحی و نورولوژی . بر اساس تخصصی که فرد موفق به دریافت آن میشود , این دوره می تواند بین ۴ تا ۶ سال به طول انجامد و در انتها آزمونی از وی توسط انجمن پزشکی گرفته می شود .

در ادامه این دوره , یک دوره ۵ ترمه از تحصیلات کلینیکی ارائه می شود , که شامل کنفرانس , سمینار و تمرین های عملی می باشد . هدف از این دوره به میزان عالی رساندن اطلاعات پزشکی و مهارت های دندان پزشکی دانشجو می باشد . در صورتی دانشجو موفق به دریافت دیپلم می شود که بتواند در آزمون دوم دندان پزشکی شرکت کند و نمره قبولی را کسب کند .

در ادامه این دوره فرد مشغول به کسب تخصص خود می شود که شامل رشته های جراح عمومی , پزشک عمومی و اصطلاح دندان های کج و معوج در دندان پزشکی می شود . این دوره بعد از ۳ یا ۴ سال به پایان میرسد .
درصورتی که تصمیم گرفته اید یک رشته در دندان پزشکی یا پزشکی را پیگیری کنید – دارا بودن یا نبودن تمرین های تخصصی – تصمیم برای تحصیل در آلمان همیشه گزینه صحیح می باشد .

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان دانشگاه ها

دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی در آلمان شامل موارد زیر می شود :

  1.  دانشگاه هیدلبرگ ( HEIDELBERG )
  1.  دانشگاه گوئت ( GOETHE ) فرانکفورت آم
  1. . دانشگاه گوتینگن ( GOTTINGEN )
  1.  دانشگاه مونیخ ( MUNICH )
  1.  دانشگاه زو کولن ( ZU KOLN )
  1. دانشگاه پزشکی کاریت ( CHARITE )
  1. دانشگاه ام اچ هانوور ( MH HANNOVER )
  1.  دانشگاه بان ( BONN )
  1. دانشگاه لیپزیگ ( LEIPZIG )
  1.  دانشگاه فرزبرگ ( WURZBURG )

 

چه دلیلی وجود دارد که در آلمان در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شویم ؟

  •  آلمان کشور پیشرو در زمینه مراقبت های سلامتی است .
  • سرزمین هنر و تجهیزات پیشرفته
  •  ارائه دهنده برنامه هایی به منظور پشتیبانی از دانشجویان جهانی
  •  آموزش اصول تحقیقاتی و مراقبت از بیمار
  • بسیاری از دکترها در پروژه های تحقیقاتی شرکت می کنند
  •  حدودا نیمی از تمام فارغ التحصیلان رشته پزشکی در بیمارستان ها مشغول به کار هستند
  •  روش درمانی جدید جنبه ها و شبیه سازی استفاده از عروسک
  •  سطح بالای استاندارد آموزشی با آزمایشات استانی که منجر به کیفیت بالا می شود
  •  کمبود تعداد دکترها در آلمان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان : در میان کشورهای پیشرفته است , این کشور پایین ترین هزینه را دارد . به جز سهمیه ترم و هزینه های اتحادیه دانشجویی , بسیاری از دانشگاه ها هزینه شهریه را تغییر نمی دهند . در حال حاضر هزینه در بسیاری از دانشگاه های دولتی حدود ۵۰۰ یورو می باشد . و شهریه در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر از این مقدار می باشد . با این حال , کیفیت تحصیل در هر دو مدل دانشگاه در سطح بالایی قرار دارد .

هزینه زندگی در آلمان زیاد است . دانشجویان جهانی در طول دوره تحصیل , به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو نیاز دارند تا بتوانند هزینه های خود را پوشش دهند .

دانشجویان رشته پزشکی نیز , مانند سایر دانشجویان این اجازه را دارند که در شغل های پاره وقت مشغول به کار شوند تا بتوانند اندکی درامد برای خود داشته باشند . اگر چه , دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند , برای هزینه های زندگی خود روی مشاغل پاره وقت حساب نمی کنند .

الزامات پذیرش و شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

دانشجویانی که ۱۲ سال تحصیل در مدرسه را به پایان رسانده اند , باید ۱ سال در یک رشته آموزشی و آماده کننده شرکت کنند که به ” تحصیل در کالج ” معروف است , که الزامات ان در بسیاری از موارد داشتن مدرک B1 است , که باید در امتحانی به نام AUFNAHMEPRUFUNG شرکت کرد . طول دوره رشته آماده کننده ۱ سال است و با شرکت در آزمونی معروف به آزمون ارزشیابی به پایان می رسد .
اگرچه الزامات اساسی برای ورود به رشته اساسی شامل موارد زیر نیز می شود :

  1.  نمرات عالی در مدرسه و داشتن مدرک و تاییدیه ( حداقل ۷۵ درصد )
  1.  نمرات عالی در ۱۰+۲ یا برابر با ان ( حداقل ۷۰ درصد )
  1.  مهارت در زبان آلمانی که مدارک خود را از دیوچ ( DEUTSCH ) یا گوت ( GOETHE ) با نمره B1 دریافت کرده باشند .

روند مهاجرت و شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

 

  1.  یادگیری زبان آلمانی تا سطح B1 و قبول شدن در آزمون B1
  1.  ارائه مدرک B1 و سایر مدارکتان
  1. . به محض رسیدن نامه پذیرش , برای باز شدن حساب درخواست دهید
  1.  درصورتی که نامه ای از عدم پذیرش دریافت نکردید , پول مورد نیاز ۱ سال اقامت در المان را به حساب باز شده انتقال دهید .
  1.  برای دریافت ویزا درخواست دهید و به مدت ۶ تا ۸ هفته منتظر بمانید .
  1.  ویزا را دریافت کرده و شروع به برنامه ریزی سفر به آلمان کنید .

طول دوره

  • ۶ ماه زبان آلمانی
  • ۱ سال رشته پایه در آلمان
  • ۵ سال تحصیل در رشته پزشکی
  • ۱ سال دوره کارورزی در بیمارستان دولتی در آلمان
کارشناس پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۴/۰۴.
ارسال دیدگاه

پاسخ شما

با ارسال پاسخ شما با تمامی سیاست حفظ حریم خصوصی و قوانین و مقررات موافقت میکنید